IDNLearn.com makes it easy to find the right answers to your questions. Join our community to access reliable and comprehensive responses to your questions from experienced professionals.

20 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Lennox owns a big apple orchard. She ships her apples to various markets using a fleet of trucks. Every week, each truck goes on 3 trips, and for each trip, Lennox gets 300 dollars. On a single trip, a truck delivers 50 packs, and each pack contains 12 kilograms of apples. Overall, Lennox sells 4500 dollars worth of apples in a week.
How much does Lennox get for a single kilogram of apples?

____________dollars per kilogram


Sagot :

Answer:

$0.50 per kilogram

Step-by-step explanation:

($300/trip)/(50 packs/trip) = $6/pack

($6/pack)/(12 kilograms/pack) = $0.50/kilogram

Your engagement is important to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re dedicated to providing clear answers, so visit us again for more solutions.