Discover a world of knowledge and get your questions answered at IDNLearn.com. Get accurate answers to your questions from our community of experts who are always ready to provide timely and relevant solutions.

20 POINTS

An object released from rest at time t = 0 slides down a frictionless
incline a distance of 2 m during the time interval from t=0 s to t = 1 s.
The distance traveled by the object during the time interval from t = 2s
to t = 3s is: (A) 15 m (B) 10 m (C) 5 m (D) 2 m (E) 1m


Sagot :

Answer:

c

Explanation:

Answer:

10m

Explanation:

let's take the acceleration as a constant throughout the complete motion...

therefore first let's find the acceleration

[tex]s = ut + \frac{1}{2} a {t}^{2} \\ 2 = \frac{1}{2} a {1}^{2} \\ a = 4m {s}^{ - 2} [/tex]

then we have to find v1

apply V = u + at

v = 4×1

= 4ms^-1

lets find the distance travel by the object DURING THE TIME INTERVAL 1-2

[tex]s = ut + \frac{1}{2} a {t}^{2} \\ s = 4 \times 1 + \frac{1}{2} \times 4 \times {1}^{2} \\ s= 6m [/tex]

then let's find the V2

[tex] {v}^{2} = {u}^{2} + 2as \\ {v}^{2} = {4 }^{2} + 2 \times 4 \times 6 \\ {v}^{2} = 64 \\ v = \sqrt{64} = 8m {s}^{ - 1} [/tex]

then let's find the distance travel by the object during time interval 2s to 3s

[tex]s = ut + \frac{1}{2} a {t}^{2} \\ s = 8 \times 1 + \frac{1}{2} \times 4 \times {1}^{2} \\ s = 10m [/tex]

View image NusrathC