Get the most out of your questions with the extensive resources available on IDNLearn.com. Our community is here to provide detailed and trustworthy answers to any questions you may have.

Please help me answer this

Explain you’re answer

Will give braisnlt


Please Help Me Answer This Explain Youre Answer Will Give Braisnlt class=

Sagot :

Answer:

One 8x10 photo costs $1.50.

Step-by-step explanation:

You can write two equations and use a system of equations.

Let w = price of 1 wallet-size photo.

Let n = price of 1 of 8x10 photo.

Basic package:

24w + n = 19.5

Deluxe package:

32w + 3n = 28.5

We have a system of equations:

24w + n = 19.5

32w + 3n = 28.5

Multiply both sides of the first equation by -3.

Rewrite the second equation below it and add the equations.

    -72w - 3w = -58.5

(+)   32w + 3n = 28.5

---------------------------------

      -40w        = -30

w = -30 / -40

w = 0.75

24w + n = 19.5

24(0.75) + n = 19.5

18 + n = 19.5

n = 1.5

Answer: One 8x10 photo costs $1.50.

Thank you for participating in our discussion. We value every contribution. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. Let's create a dynamic and informative learning environment together. Thank you for visiting IDNLearn.com. We’re here to provide accurate and reliable answers, so visit us again soon.