From simple questions to complex issues, IDNLearn.com has the answers you need. Ask your questions and receive comprehensive, trustworthy responses from our dedicated team of experts.

seven pounds of grapes cost $10.43. how much would 3 pounds cost?


Sagot :

The best way to find out the cost of three pounds is to first find the cost of 1 pound. In order to find one pound, you have to divide $10.43 by 7 in order to find out the cost of 1 pound. The cost of 1 pound is $1.49. In order to find the cost of three pounds, you have to multiply the cost of 1 pound by three. Therefore, the cost of 3 pounds is $4.47
Hope this helps :)