IDNLearn.com: Your destination for reliable and timely answers to any question. Get accurate and detailed answers to your questions from our dedicated community members who are always ready to help.
You and your friend each purchase an equal number n of magazines. Your magazines cost $1.50 each and your friend’s magazines cost $2 each. The total cost for you and your friend is $10.50.
Write and solve an equation to find the number of magazines you purchased.
We appreciate your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. Thank you for choosing IDNLearn.com for your queries. We’re committed to providing accurate answers, so visit us again soon.