IDNLearn.com: Your one-stop destination for reliable answers to diverse questions. Discover thorough and trustworthy answers from our community of knowledgeable professionals, tailored to meet your specific needs.

One patterned blue fabric sells for $15.00 every two yards, and another sells for $37.50 every 5 yards. Do these fabrics have the same unit cost? Please then explain.

Sagot :

All we need to do is to find out how much is worth one yard in both fabrics, so we divide $15.00 by 2 and $37.50 by 5:

$15.00 ÷ 2 = $7.50 per yard
$37.50 ÷ 5 = $7.50 per yard

As both prices per yard are the same, the answer is: Yes, these fabrics have the same unit cost.