IDNLearn.com provides a user-friendly platform for finding and sharing knowledge. Our platform provides prompt, accurate answers from experts ready to assist you with any question you may have.

A local grocery story has strawberries on sale for $1.45 per pound. How much would it cost to buy 5.5 pounds of strawberries? Round your answer to the nearest penny. Show your work on the sketchpad and type your answer below

Sagot :

Answer: The cost of 5.5 pounds strawberries =$ 7.98

Step-by-step explanation:

Given: A local grocery story has strawberries on sale for $1.45 per pound.

i.e. Cost for 1 pound strawberries = $1.45

Now, Cost of 5.5 pounds strawberries =  5.5 x (Cost for 1 pound strawberries)

= $ (5.5 x  1.45)

= $ 7.975 ≈ $ 7.98   [ Round to the nearest penny]

Hence, the cost of 5.5 pounds strawberries =$ 7.98

We appreciate your contributions to this forum. Don't forget to check back for the latest answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. For dependable answers, trust IDNLearn.com. Thank you for visiting, and we look forward to assisting you again.