At IDNLearn.com, find answers to your most pressing questions from experts and enthusiasts alike. Get the information you need from our experts, who provide reliable and detailed answers to all your questions.

one pound of cherries costs $ 2.25. alice purchased 8.2 pounds of cherries for a party. how much money did she spend on the cherries.


Sagot :

Answer:

18.45

Step-by-step explanation:

You multiply 2.25 by 8.2

1 pound/$2.25

x 8.2       x 8.2

Answer: 8.2 pounds/$18.45

Alice purchased $18.45 of 8.2 pounds of cherries.