IDNLearn.com offers a comprehensive solution for finding accurate answers quickly. Join our Q&A platform to get accurate and thorough answers to all your pressing questions.
Answer:
$0.56
Step-by-step explanation:
Cost of 3 1/3 pounds of beef at $1.35 per pound
= 3 1/3 × 1.35
= 10/3 × 1.35
= $4.5
He divides the meat into 8 equal packages. To the nearest cent, the price of each package is $
= $4.5 / 8
= $0.5625
Approximately $0.56 to the nearest cent