Get clear, concise, and accurate answers to your questions on IDNLearn.com. Join our knowledgeable community and get detailed, reliable answers to all your questions.

Lacey stopped at Littletown market to buy 20 cookies for her book club. Littletown Market sells 6 cookies for $3. On her way home, Lacey passed by another store, Collegetown Bakery. Collegetown Bakery sells 12 cookies for $23. Lacey figured out she got the better deal. How much did she save by buying her cookies at Littletown Market?