From simple queries to complex problems, IDNLearn.com provides reliable answers. Discover the information you need from our experienced professionals who provide accurate and reliable answers to all your questions.
Answer:
Rock costs $3.20 per pound.
Step-by-step explanation:
Because sand costs three times as much as rocks per pound, you can determine the cost of rocks per pound by dividing the cost of sand per pound by three:
[tex]\frac{9.60}{3}[/tex] [tex]= 3.20[/tex]