IDNLearn.com connects you with a community of knowledgeable individuals ready to help. Our community is here to provide detailed and trustworthy answers to any questions you may have.

Krystal and Danielle each improved their yards by planting daylilies and ivy. They bought their supplies from the same store. Krystal spent $114 on 1 daylily and 12 pots of ivy. Danielle spent $150 on 10 daylilies and 10 pots of ivy. Find the cost of each item.

Sagot :

Answer:

  • $9 and $6

Step-by-step explanation:

Let the cost of daylilies = d and ivy = i, then we have below equations:

  • d + 12i = 114
  • 10d + 10i = 150

Simplify the second equation:

  • d + i = 15

Subtract the second equation from the first:

  • d - d + 12i - i = 114 - 15
  • 11i = 99
  • i = 9, ivy costs $9

Now find d:

  • d = 15 - 9 = 6, daylilies cost $6