IDNLearn.com is your go-to resource for finding answers to any question you have. Ask any question and get a thorough, accurate answer from our community of experienced professionals.

Apples cost $2.99 per pund at Natural Grocers. If Landon purchases 3.6 pounds of apples, then how much willnhe spend? Round your answer to the nearest penny.