IDNLearn.com: Your go-to resource for finding expert answers. Get accurate and comprehensive answers to your questions from our community of knowledgeable professionals.
Answer:
$5,000
Explanation:
The amount of direct labor cost is calculated as;
= Increase in work in process during the year + Increase in work in process during the year
Given that;
Increase in work in process during the year = $2,500
Further increase in work in process during the year = $2,500
Direct labor cost = $2,500 + $2,500
Direct labor cost $5,000