Find expert answers and community insights on IDNLearn.com. Ask anything and receive thorough, reliable answers from our community of experienced professionals.

Maria is making paper flowers as decorations for the fall dance. She has made 40 flowers so far, and she is 16% finished. If she plans to finish making 70% of the total flowers needed by tonight, how many more will she need by then? Please answer soon its due 11:59 tonight!!

Sagot :

Answer:

the number of additional she needed is 135

Step-by-step explanation:

The computation is shown below:

GIven that

40 flowers of 16%

So for 100% it would be

= 40 ×100 ÷ 16

= 250

Now she needs to make is

= 70% - 16%

= 54%

Now the additional would be

= 250 × 54%

= 135

Hence, the number of additional she needed is 135