IDNLearn.com: Your one-stop destination for finding reliable answers. Find the solutions you need quickly and accurately with help from our knowledgeable community.

Can someone please help me!!

Can Someone Please Help Me class=

Sagot :

Answer:

We conclude that the price per pound of the grapes = $1.45

Hence, option A is true.

Step-by-step explanation:

Given the table

Pounds of Grapes         Total Cost

1.2                                    $1.74

2.6                                   $3.77

4.4                                    $6.38

Total pounds of Grapes = 1.2+2.6+4.4

                                               = 8.2 pounds

Aggregate cost = 1.74 + 3.77 + 6.38

                                  = $11.89

Thus,

Prince per pound = Aggregate cost / Total pounds of Grapes

                              = 11.89  / 8.2

                              = $1.45

Therefore, we conclude that the price per pound of the grapes = $1.45

Hence, option A is true.