Ask questions, share knowledge, and connect with a vibrant community on IDNLearn.com. Ask anything and get well-informed, reliable answers from our knowledgeable community members.

A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces. Assuming both brands taste equally good, which is the better buy? Justify your answer. Can someone help me?!?!

Sagot :

Answer: Store label cornflakes

Step-by-step explanation:

A dollar for 8 more oz of cornflakes than the national brand is a deal.

Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. Thanks for visiting IDNLearn.com. We’re dedicated to providing clear answers, so visit us again for more helpful information.