Discover new information and get your questions answered with IDNLearn.com. Join our Q&A platform to access reliable and detailed answers from experts in various fields.

You and a friend are buying lemons and sugar for a lemonade stand. You spend ​$14.45 to buy lemons and your friend spends ​$8.85 to buy sugar. How much does it cost to make the​ lemonade?