IDNLearn.com: Your destination for reliable and timely answers to any question. Ask your questions and receive prompt, detailed answers from our experienced and knowledgeable community members.

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?