IDNLearn.com offers a user-friendly platform for finding and sharing answers. Ask your questions and receive prompt, detailed answers from our experienced and knowledgeable community members.
Sagot :
Answer:
Compare the prices of the two brands.
Explanation:
Price can be defined as the amount of money that is required to be paid by a buyer (customer) to a seller (producer) in order to acquire goods and services.
In sales and marketing, pricing of products is considered to be an essential element of a business firm's marketing mix because place, promotion and product largely depends on it.
One of the importance associated with the pricing of products is that, it improves the image of a business firm.
Hence, if you know the unit prices of two different brands of an item, you are better able to compare the prices of the two brands. Subsequently, the buyer would be able to easily make a decision on which brand's product to purchase.
Thank you for being part of this discussion. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com is your go-to source for accurate answers. Thanks for stopping by, and come back for more helpful information.