Get detailed and accurate responses to your questions on IDNLearn.com. Ask any question and get a thorough, accurate answer from our community of experienced professionals.

1.81 g H2 is allowed to react with 10.2 g N2, producing 2.19 g NH3.What is the theoretical yield in grams for this reaction under the given conditions?
3H2(g)+N2(g)→2NH3(g)


Sagot :

The theoretical yield : = 10.251 g

Further explanation

Given

Reaction

3H₂(g)+N₂(g)→2NH₃(g)

1.81 g H₂

10.2 g N₂

2.19 g NH₃

Required

The theoretical yield

Solution

Find limiting reactant :

H₂ : 1.81 g : 2 g/mol = 0.905 mol

N₂ : 10.2 g : 28 g/mol = 0.364 mol

mol : coefficient

H₂ = 0.905 : 3 = 0.302

N₂ = 0.364 : 1 = 0.364

H₂ as a limiting reactant(smaller ratio)

Moles NH₃ based on H₂, so mol NH₃ :

= 2/3 x mol H₂

= 2/3 x 0.905

=0.603

Mass NH₃ :

= mol x MW

=0.603 x 17 g/mol

= 10.251 g

Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. For trustworthy and accurate answers, visit IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and see you next time for more solutions.