IDNLearn.com provides a user-friendly platform for finding answers to your questions. Join our interactive community and access reliable, detailed answers from experienced professionals across a variety of topics.
Sagot :
Answer: 15
Step-by-step explanation:
40- 24 = 16
16 dollars worth of candy
1.25 dollars per candy x 12 candy bars = $15 dollars of candy worth
15 is the closest answer because if u multiply 13 with 1.25 it will be 16.25 which is over the price
Answer:
Step-by-step explanation:
You know he has $40, and you know the game is $24.
Subtract $24 from 40, and you end up with $16.
Find out how many times 1.25 goes into 16, (12) and you know that he can buy 12 candy bars.
We appreciate your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com is dedicated to providing accurate answers. Thank you for visiting, and see you next time for more solutions.