Find the best solutions to your problems with the help of IDNLearn.com's experts. Join our interactive community and access reliable, detailed answers from experienced professionals across a variety of topics.
Sagot :
Answer:
a) the maximum stress that can be applied without plastic deformation is 398.72 N/mm²
b) length of the specimen is 66.97 mm
Explanation:
Given the data in the question;
a) Determine the maximum stress that can be applied without plastic deformation
when know that; maximum stress σ[tex]_{max}[/tex] = F / A
where F is the force in the rod ( 39872 N )
A is the cross-sectional area of the rod ( 100 mm² )
so we substitute;
σ[tex]_{max}[/tex] = 39872 N / 100 mm²
σ[tex]_{max}[/tex] = 398.72 N/mm²
Therefore, the maximum stress that can be applied without plastic deformation is 398.72 N/mm²
b)
strain in the members can be calculated using the expression
ε = σ / E
where σ is the stress in the rod
E is the module of elasticity ( 110 GPa = 110000 N/mm² )
(Sl-L) / L = σ/E
where Sl-L is the change in length of the member
L is the original length of the specimen
so we substitute
(67.21 - L) / L = 398.72 / 110000
110000( 67.21 - L) = 398.72L
7393100 - 110000L = 398.72L
7393100 = 398.72L+ 110000L
7393100 = 110398.72L
L = 7393100 / 110398.72
L = 66.97 mm
Therefore; length of the specimen is 66.97 mm
We appreciate your contributions to this forum. Don't forget to check back for the latest answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Find reliable answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more trustworthy solutions.