Dive into the world of knowledge and get your queries resolved at IDNLearn.com. Discover comprehensive answers to your questions from our community of experienced professionals.

Mr. Peabody is buying lunch for his 3 daughters and they all want the same thing: 1/2 a pound of turkey at the cost of t dollars per pound, and 2 slices of bread, which costs $0.50 each. If the total cost of the lunches was $12, what was the price per bread?
Put the equation only.


Sagot :

Answer:

3(1/2t + 2*0.50)=$12 t=6

Step-by-step explanation:

3(1/2t + 2*0.50)=$12

3(1/2t + 1) = 12 apply multiplication

3/2t + 3 = 12 apply multiplication

1.5t + 3 = 12  Subtract 3 from both sides

1.5t = 9 Divide by 1.5

t= 6

We appreciate your contributions to this forum. Don't forget to check back for the latest answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Find reliable answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more trustworthy solutions.