Find answers to your most challenging questions with the help of IDNLearn.com's experts. Explore thousands of verified answers from experts and find the solutions you need, no matter the topic.
Sagot :
Answer:
Store B is offering the better deal on ground beef
Step-by-step explanation:
Dean is comparing prices on ground beef
Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49
Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96
We need to know which store is offering the better deal on ground beef
To find the better deal we must to find the unit price of each store
The unit price = total price ÷ number of pounds
∵ Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49
∴ The unit price of Store A = 23.49 ÷ 5 = $4.698
∴ The unit price of Store A is $4.698 per pound
∵ Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96
∴ The unit price of Store B = 36.96 ÷ 8 = $4.620
∴ The unit price of Store B is $4.620 per pound
∵ $4.620 < $4.698
∴ The unit price of Store B is less than the unit price of Store B
∴ Store B is cheaper than Store A, then it is offering the better deal
Store B is offering the better deal on ground beef
Step-by-step explanation:
Your participation is crucial to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. IDNLearn.com has the solutions to your questions. Thanks for stopping by, and come back for more insightful information.