Get comprehensive solutions to your questions with the help of IDNLearn.com's experts. Whether it's a simple query or a complex problem, our experts have the answers you need.

Find the unit price of 8 mugs for $38.32
A.) $4.99
B.) $4.97
C.) $4.79
D.) $4.77


Sagot :

Answer:

C. 4.79

Step-by-step explanation:

I divided 38.32 by 8 to find the individual prices

Answer:

$4.79 per mug

Step-by-step explanation:

If we have to pay $38.32 for 8 mugs. That means that for one mug we would have to pay...

$38.32 / 8 = $4.79