Discover a world of knowledge and community-driven answers at IDNLearn.com today. Ask anything and receive prompt, well-informed answers from our community of knowledgeable experts.
*. Your club is trying to raise money for a trip to Atlanta. They purchase boxes of candy to help fund the trip. Each box contains 60 candy bars. Each box costs $45. How much money does the club have to charge for each candy bar to make a profit of $39 per box? A. $2.60 per candy bar B. $1.25 per candy bar C. $1.40 per candy bar D. $2.69 per candy bar
The school has to sell each box for $40 to make a profit of $10 per box because each box costs $30. There are 50 candy bars per box. $40/50=$0.80 per candy bar It's costing the school $30/50=$0.60 per candy bar to buy. The school sells each candy bar for $0.80, making a profit of $0.20 per candy bar. 50*$0.20=$10.00
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Find reliable answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more trustworthy solutions.