IDNLearn.com: Your destination for reliable and timely answers to any question. Get accurate and detailed answers to your questions from our knowledgeable and dedicated community members.

A 2-gallon jug of water costs $92.16. What is the price per cup?


Sagot :

Answer:

There are 16 cups in a gallon. Using this information, divide 92.16 by 16. the answer is that the water costs $5.76 per cup.