Find trusted answers to your questions with the help of IDNLearn.com's knowledgeable community. Our community is here to provide detailed and trustworthy answers to any questions you may have.

Which is the best unit rate?


16 oz for 3.30 dollars or 64 oz for 8.60 dollars


Sagot :

Answer:

64oz for $8.60

PLZ MARK AS BRAINLIEST

64 = 16(4)

8.60/4 = $2.15

Answer:

The 64 oz for 8.60 is better.

Step-by-step explanation:

If you buy the 16 oz 4 times to get 64 oz worth of it, it will cost you 13.2 dollars for 64 oz instead of 8.60 dollars.