Find the best solutions to your problems with the help of IDNLearn.com. Join our community to receive prompt, thorough responses from knowledgeable experts.

Anthony bought 4 pounds of corn on the cob. Corn on the cob costs $0.88 per pound. What is the best way to figure out how much 4 pounds of corn on the cob costs?