Discover a wealth of knowledge and get your questions answered at IDNLearn.com. Ask any question and receive comprehensive, well-informed responses from our dedicated team of experts.

what must be the mass of a model rocket in grams to develop an acceleration of 520 m/s^2 when subjected to a net force of 11.2 N?​

Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

.02

Answer:

20 grams

Step-by-step explanation:

I might be wrong though.

m=F/a

m=11.2/520

m=0.02kg

0.02kg=20grams

Hope that helped! :)