Join the conversation on IDNLearn.com and get the answers you seek from experts. Our community is ready to provide in-depth answers and practical solutions to any questions you may have.
Answer:he would need to buy 4 toys.
Step-by-step explanation:each snack costs $2 so multiply that by 4 and you get $8 take that 8 and subtract it from 40 and you get 32. Then divide 32 by 8 and you get 4 :)