IDNLearn.com: Where your questions are met with thoughtful and precise answers. Ask your questions and receive detailed and reliable answers from our experienced and knowledgeable community members.

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve Packs Of Paper Cost 720 Of Each Pack Costs The Same How Much Does One Pack Cost class=

Sagot :

Each pack costs $1.66 dollars

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6