IDNLearn.com: Where your questions meet expert answers and community support. Join our knowledgeable community and get detailed, reliable answers to all your questions.

A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?​

Sagot :

.25 cents is the unit price

Divide cost by ounce = unit price

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

We greatly appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. IDNLearn.com has the solutions to your questions. Thanks for stopping by, and come back for more insightful information.