IDNLearn.com provides a user-friendly platform for finding and sharing knowledge. Ask anything and get well-informed, reliable answers from our knowledgeable community members.

Laura bought a notebook and a pencil for $4.50. The notebook cost twice the amount of the pencil. On your worksheet, solve the question and write your answer below. . How much was the pencil and how much was the notebook

Sagot :

Answer:

n+p=4.50

n=2p

2p+p=4.5

2p=4.5

p=$1.5

n=$3

Step-by-step explanation:

Answer:

Pencil: $1.50

Notebook: $3

Step-by-step explanation:

n = cost of notebook

p = cost of pencil

n + p = 4.5

n = 2p

substitute n into the first equation

2p + p = 4.5

3p = 4.5

p = 1.5

n = 2p

n = 2(1.5)

n = 3