Get the answers you've been looking for with the help of IDNLearn.com's expert community. Discover in-depth answers to your questions from our community of experienced professionals.

At the IGA, a 5 lb bag of apples costs $5.85. What is the unit rate for the 5 lb bag?

Sagot :

The unit rate for 5 lb bag is 1.75 lb
1.17. to change the 5 into a 1, you would divide by 5. since you did it to the 5, you also have to do it to the 5.85. so it’s 5.i5 divided by 5