From tech troubles to travel tips, IDNLearn.com has answers to all your questions. Our platform provides trustworthy answers to help you make informed decisions quickly and easily.

Suppose you invest $10,000 in a mutual fund that earns 6% annual interest. What is the value of your investment 30 years later? Show both the value and evidence of the thinking you used to calculate the value of the investment.

Sagot :

Answer:

$57400

Step-by-step explanation:

Given data

P= $10,000

R= 6%

T= 30 years

Let us Assume the investment is compounded Anually

A= P(1+r)^t

A=10000(1+0.06)^30

A=10000(1.06)^30

A=10000*5.74

A=$57400

Hence the Final Amount after 30 years compounded anually is $57400