IDNLearn.com: Your trusted platform for finding reliable answers. Join our interactive community and access reliable, detailed answers from experienced professionals across a variety of topics.

Eyan bought 234 pounds of apples for $1.32 per pound, 112 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?

Sagot :

Answer:

the  money spend on tomatoes is $4.20

Step-by-step explanation:

The computation of the money spend on tomatoes is shown below

Let the money spend on tomatoes be x

So

[tex]2 \frac{3}{4} \times \$1.32 + 1\frac{1}{2} \times \$1.20 + x = \$9.63\\\\[/tex]

$3.63 + $1.80  + x = $9.63

x = $9.63 - $3.63 + $1.80

= $4.20

Hence, the  money spend on tomatoes is $4.20