IDNLearn.com: Where your questions meet expert advice and community insights. Ask anything and receive well-informed answers from our community of experienced professionals.

How many grams of NaOH do you need to dissolve to make 1.55 Liters of a 1.55 Molar solution?

Sagot :

Answer:

Mass = 96g

Explanation:

Molarity = number of moles/volume of solvent

According to the provided information, volume = 1.55L, Molarity = 1.55M

number of moles (n) = molarity × volume

n = 1.55 × 1.55

n = 2.4025

n = 2.40mol

For NaOH, molar mass = 23 + 16 + 1 = 40g/mol

mole = mass/molar mass

Mass = molar mass × mole

Mass = 40 × 2.40

Mass = 96g

We appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Thank you for visiting IDNLearn.com. We’re here to provide accurate and reliable answers, so visit us again soon.