Find expert advice and community support for all your questions on IDNLearn.com. Whether your question is simple or complex, our community is here to provide detailed and trustworthy answers quickly and effectively.

5) At one store, a 2-liter bottle of soda costs $2.12. At another store, a 3-liter bottle
costs $3.15. Which bottle is a better deal?


Sagot :

Answer:

3 liter

Step-by-step explanation:

you will save $0.01

2.12/2 = 1.06

3.15/3= 1.05

Answer:

The 3-liter bottle is a better deal.

Step-by-step explanation:

The price of each liter for the 2 liter bottle is $1.06, while the price per liter for the 3-liter bottle is $1.05