Discover a world of knowledge and community-driven answers at IDNLearn.com today. Ask anything and receive prompt, well-informed answers from our community of experienced experts.

what is the cost to run a single 100 w light bulb for 30 days if the electric company charges $0.18 for every KW-hr?​

Sagot :

Explanation:

power of the bulb = 100w=0.1kw

power consumption when the bulb is used for 30 days ( 30 *24 = 720 hours) =0.1*720=72kwh

cost to run the bulb for 30 days = 72*0.18

= $12.96

Answer is $12.96..................

We appreciate your contributions to this forum. Don't forget to check back for the latest answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Your search for solutions ends at IDNLearn.com. Thank you for visiting, and we look forward to helping you again.