IDNLearn.com is your trusted platform for finding reliable answers. Receive prompt and accurate responses to your questions from our community of knowledgeable professionals ready to assist you at any time.

Ashley and Gabby bought lunch from the food trucks on Sugar Day. Ashley bought 3 tacos and a drink for $7. Gabby bought 2 drinks and 2 tacos for $8. How much does 1 taco cost? A taco costs__

Sagot :

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

This would be solved using a simultaneous equation

let tacos = t

drink = d

3t + d = 7 -- eqn 1

2t + 2d = 8 -- eqn 2

Multiply equation 1 by 2 to derive equation 3

6t + 2d = 14 eqn 3

Substract equation 2 from equation 3

6t + 2d = 14 -- eqn 3

         -

2t + 2d = 8 -- eqn 2

= 4t = 6

solve for t

6/4 = 1.5

= $1.5