Find solutions to your questions with the help of IDNLearn.com's expert community. Our platform offers reliable and detailed answers, ensuring you have the information you need.

The cost, C. of producing coolers, x, is modeled by the equation C = 0.005x2 - 0.3x + 17. How many coolers are

produced when the cost is $19. Round your answers to the nearest whole number

All work must be clearly shown, step by step, to receive full credit. Separate your work. Each new statement or

equation, must be on a new line.


Sagot :

Answer:

66 coolers

Step-by-step explanation:

C = 0.005x² - 0.3x + 17

When C = $19

19 = 0.005x² - 0.3x + 17

19 - 17 = 0.005x² - 0.3x

2 = 0.005x² - 0.3x

0.005x² - 0.3x - 2 = 0

x = -b ± √b² - 4ac / 2a

= -(-0.3) ± √-0.3² - 4*0.005*-2 / 2*0.005

= 0.3 ± √ 0.09 - (-0.04) / 0.01

= 0.3 ± √ 0.09 + 0.04 / 0.01

= 0.3 ± √ 0.13 / 0.01

= 0.3/0.01 ± √0.13/0.01

= 30 ± 0.36/0.01

x = 30 ± 36

x = 30 + 36 or 30 - 36

x = 66 or -6

Number of coolers can not be negative

Therefore, number of coolers produced when the cost is $19

is 66 coolers