Find solutions to your questions with the help of IDNLearn.com's expert community. Ask anything and receive well-informed answers from our community of experienced professionals.
Sagot :
[tex]To\ find\ better\ value\ for\ money\ you\ can\ find\ price\ of\ 100g:\\\\720:100=72\\460:100=46\\\\1.79:72=0.025\\1.00:46=0.022\\\\460g\ ketchup\ is\ more\ profitable.[/tex]
The better value would be the one that weighs 720 g and costs $ 1.79.
We appreciate your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Your questions deserve precise answers. Thank you for visiting IDNLearn.com, and see you again soon for more helpful information.