Connect with experts and get insightful answers to your questions on IDNLearn.com. Ask any question and receive timely, accurate responses from our dedicated community of experts.

A jewelry store sells charm bracelets and charms. A bracelet with two charms costs $36.00. A bracelet with four charms costs $50.00. Write a linear equation to determine the cost, y, for x number of charms