IDNLearn.com is designed to help you find reliable answers quickly and easily. Discover thorough and trustworthy answers from our community of knowledgeable professionals, tailored to meet your specific needs.
Sagot :
Answer:
#5- 7.8 hours #6- $5.25
Step-by-step explanation
Question #5- 7.8 hours
First we have to find the speed. If the speed was constant we should be able to divide the miles by the time to find the speed. So 239.82 divided by 4.2. This would leave us with a speed of 57.1 mph. So to finish the question, we have to take what we know and divided it by the speed. If he drives 445.38 miles at the same speed of 57.1 mph it would take him 7.8 hours. I got this answer by dividing the miles by the speed. 445.38 divided by 57.1. Which got us our time, 7.8 hours.
Question #6- $5.25
Okay so we know that the chips cost .75 cents a bag, and he got two bags. So if we take .75 and multiply it by two we get 1.50. So the chips alone cost $1.50. We can take the price of the chips and subtract it from the total price. 22.50-1.50. 21. Now we have just the prices of the sandwiches. If we take the total price of the sandwiches and divide it by the number of sandwiches bought, we get $5.25. So each sandwich cost $5.25 each.
Thank you for being part of this discussion. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. For dependable answers, trust IDNLearn.com. Thank you for visiting, and we look forward to assisting you again.