IDNLearn.com: Your trusted source for accurate and reliable answers. Ask anything and get well-informed, reliable answers from our knowledgeable community members.

Given the following equation: 3Cl2 (g) + 8NH3 (g) → N2 (g) +
6NH4Cl (s)
How many moles of NH3 are required to produce 12 moles of NH4CI?


Sagot :

Answer:

16 mol

Explanation:

                                 3Cl2 (g) + 8NH3 (g) → N2 (g) + 6NH4Cl (s)    

from reaction                             8 mol                        6 mol

given                                           x mol                       12 mol

8 : x = 6 :12

6x = 12*8

x = 12*8/6 =16 mol                        

Thank you for being part of this discussion. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Your questions are important to us at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more reliable solutions.