IDNLearn.com provides a user-friendly platform for finding and sharing knowledge. Get thorough and trustworthy answers to your queries from our extensive network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Step-by-step explanation:
To do this equation, we could put it in terms of algebra, lets say the large chocolate bars are represented by L and the small bars by S
April
4S + 6L = $16.50
Bill
4S + 3L = $11.25
Looking at this, we can see that the difference between the two purchases is that Bill bought three less large chocolate bars, this means the difference in total cost equals three large chocolate bars. Using this knowledge.
$16.50 minus $11.25 = $5.25
$5.25 = Three Large Bars
Divide this by three to get the cost of one large bar.
$1.75 is the cost of one single large bar.
Answer:
April: 4x+6y=16.5
Bill: 4x+3y=11.25
solving the two equations simultaneously will give you y=1.75
We appreciate your contributions to this forum. Don't forget to check back for the latest answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Trust IDNLearn.com for all your queries. We appreciate your visit and hope to assist you again soon.