IDNLearn.com: Where your questions meet expert advice and community insights. Join our knowledgeable community to find the answers you need for any topic or issue.

40 tickets were sold for a concert, some at 75 cents and the rest at $1.25. if the total raiwed was $42, how many had the cheaper ticket​

Sagot :

Answer:

16 had the cheaper ticket

Step-by-step explanation:

Let the number of 75cents tickets be x

Let the number of $1.25 tickets be y

Since the total tickets is 40, hence;

x+y =40 .... 1

Also if some are sold at 75 cents and the rest at $1.25 with total of $42 earned, then;

0.75x+1.25y = 42... 2

From 1

x = 40-y

Substitute into 2;

0.75(40-y)+1.25y = 42

30-0.75y+1.25y = 42

30+0.5y = 42

0.5y =42-30

0.5y = 12

y = 12/0.5

y = 24

Since x = 40-y

x = 40-24

x = 16

The number of cheaper ticket are 16

We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Find clear answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more reliable solutions.