IDNLearn.com is designed to help you find reliable answers to any question you have. Ask any question and receive comprehensive, well-informed responses from our dedicated team of experts.
Sagot :
Length of the ladder = 13 m
Foot of the ladder from the wall = 5 m.
The upper end of the ladder is (13^2–5^2)^0.5 = 12 m above the ground.
In 1 second the foot of the ladder is 7 m from the wall, while the top end is (13^2–7^2)^0.5 = (169–49)^0.5 = 120^0.5 = 10.95 m. Then the top moves 1.05 m downwards.
In 2 seconds, the foot of the ladder is 9 m from the wall, while the top end is (13^2–9^2)^0.5 = (169–81)^0.5 = 88^0.5 = 9.38 m. Then the top moves 3.62 m downwards.
In 3 seconds, the foot of the ladder is 11 m from the wall, while the top end is (13^2–11^2)^0.5 = (169–121)^0.5 = 48^0.5 or 6.93 m. Then the top moves 6.07 m downwards.
So, if the foot of the ladder moves at a constant rate of 2 m/s the top end of the ladder moves downwards which varies from second to second.Answer: The lader will form the hypotenuse. Length of hypotenuse = 13m.
Let us take the horizontal distance between the wall and the ladder as ‘ground’. This g = 5m
wall ^ 2 + ground ^ 2 = 13^2 = 169
w^2 + g^2 = 169
w^2 + 25 = 169. Thus, w^2 = 144. Thus, w = 12
Rate of change of ground distance = dg / dt = 2m/s (given).
In the equation w^2 + g^2 = 169, differentiate the equation with respect to time.
2 w dw/dt + 2 g dg/dt = 0
2 (12) (dw/dt) + 2 (5) (2) = 0. So, 24 dw/dt + 20 = 0
dw/dt = -20 / 24 = -5 / 6
Thus, the height of the wall is decreasing at a rate of -5/6 m / s (that is, -0.833m/s)
The minus sign denotes that the height of the ladder is falling.
Step-by-step explanation:
Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. For clear and precise answers, choose IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back soon for more valuable insights.